Брой #2: Септември, 2024

"И след най-големите бури винаги ще изгрее слънцето над хоризонта." - Максим Иванов

Брой #2: Септември, 2024
Стефан и Максим Иванови покориха Северния ледовит океан само с гребна лодка. Снимка: Neverest Ocean Row

Как беше лятната ваканция? Надявам се да сте успели да си отпочинете и да се откъснете от цялата трагикомична суматоха в страната. Септември започна ударно - политически кризи, компроматни скандали, партийни и социални разцепления, предизборни кампании на нов глас.

На фона на всичко това, животът продължава. Българите показваме изумителна издръжливост – както пише Стоян Радев, животът не спира и дори в най-тежките моменти намираме начин да се справим​. Ние притежаваме странната комбинация от на пръв поглед хаос и вътрешна устойчивост.

Къде се крие тайната на тази национална черта? Нашата сила е общността. Именно тя, а не политическите игри, е изворът на промяната. Нека този септември си припомним, че можем да плуваме и в най-опасните води, да покорим космоса и да преборим страховете си – стъпка по стъпка. Как? Да не се вглеждаме само в проблемите, а да търсим решения заедно.

В този дух, Добрата Новина продължава да събира историите, които показват, че дори в трудни времена надежда има.

Приятно четене,
Преслав


ℹ️
Остават само няколко дни до тазгодишния Кошер 2024 на Тук-Там. Запази своя билет и се срещни със съмишленици, които искат да променят България към по-добро.

Да покориш стихията

Баща и син, Стефан и Максим Иванови, преплуваха най-опасните води на света - Северния ледовит океан. Те поставиха нов рекорд за България, като използваха гребна лодка, направена от самите тях. Въпреки предизвикателствата и опасностите, двамата продължиха да се борят за целта си - подкрепата на донорството на органи.

Баща и син - българи прекосиха за първи път Северния ледовит океан с гребна лодка - По света и у нас - БНТ Новини
Нов рекорд за Стефан и Максим Иванови. Този път приключенският им дух ги отведе в Северния ледовит океан - и така за 19 дни двамата преплуваха най-опа…

Това не е първото приключение на двамата, като само преди четири години, те станаха първите гребци, преплували Атлантическия океан от изток на запад със собственоръчно направената си лодка, Neverest.

Смелост, кауза и 8230 километра, преминати с гребна лодка в океана
След 105 дни в Атлантическия океан на 6 октомври 2020 г. Стефан Иванов и неговият син Максим пристигнаха успешно на карибския остров Барбадос, завършвайки епичното си пътуване с гребната лодка NEVEREST. То започна на 14 юни тази година от Портимао, Португалия, като двамата преминаха с гребане 4444 морски мили, което се равнява на 8230 км.

Историята на Стефан и Максим наистина е вдъхновяващ пример за силата на духа. Тяхното дръзко приключение показва как истинската смелост не е в бягството от трудностите, а в упоритостта и решителността да ги преодолееш заедно с тези, които обичаш.

Стефан и Максим са съвременните герои на България, които показват, че най-важните битки се водят с воля и сърце.


Поглед към Космоса

Бавно и полека, България се превръща в една от топ дестинациите в Европа свързани с развитието на космическата индустрия. България и космическа индустрия? Точно така - с компании като EnduroSat, това не е мит а по-скоро реалност. Плановете на EnduroSat са растежът на България в този тип индустрия да продължи - не само като производствен капацитет на сателити, а и като подготовка на инженерни кадри в този сегмент.

Наскоро, EnduroSat закупи бившата централа на Alpha Bank, като с това се стреми да стреми да създаде една от най-големите производствени бази в Европа. Но това далеч не е всичко. От тази година, започва приемът на първата по рода си магистърска програма по космическо инженерство и технологии.

New Space Masters - Space Masters Program
The Master of Space Engineering and Technology Program is the first university-level effort for practice-oriented and high-paced engineering in EU.
Първата магистърска програма за космически технологии в България набира студенти
Приемът за първата по рода си магистърска програма за космически технологии в България за инженерно образование, основано в голямата си част на практиката и проследяващо последните тенденции в бурно развиващия се космически сектор, вече е отворен.

Расте, но не старее

Както пише Vogue, София е град на контрасти – старо и ново. Тук можеш да намериш всичко - останки от хилядолетна история, редом до ръждясали панелни балкони, а до тях свръхмодерни бизнес сгради, молове и художествени галерии. И точно тук, в тези противоречия, е нейната сила. Във всяка пукнатина на стария бетон пробива светлина – нови идеи, нови хора, които създават. Тук се крият мечтатели, които знаят, че красотата не е в съвършенството, а в упорството да продължаваш да растеш​. Именно това прави нашата столица една от най-интересните дестинации в Европа.

Why This Balkan Capital Is the Buzziest City in Europe Right Now
The city has certainly seen a lot of change over its 7,000-year history—but its modern soul shines through at every corner.
Sofia, Bulgaria: an in-the-know-guide
Discover Sofia, Bulgaria, a delightfully affordable city with a rich history and contemporary urban charm.

Нови Книги

Градинарят и смъртта

Въпреки тежката тематика, Георги Господинов успява да превърне умирането в изкуство и медитация. Той ни напомня за ценността на живота и неизбежната смърт като част от него. Градинарят и смъртта е разказ за живота след загубата, за намирането на мир в неизбежното, и начин да живеем с обичта към тези, които вече не са с нас. В тези страници читателят ще намери утеха, надежда и сила да продължи напред.

Няма давност
Тази книга на Георги Господинов не е като другите му и не е книга като книга. Господинов пише бавно. Този текст е написан скорострелно, доколкото схващам, за четири месеца. Не е правен да е литература. Той е самоспасително и спасяващо писане.

Бъди за пример като успешен родител

Поради традиционно консервативното ни възпитание, често изпадаме в ситуации, в които е трудно да намерим общ език с младото поколение, растящо в свят на информационна свобода и либерални ценности. Книгата на Жоро и Ани Малчеви предлага нов подход, който може да промени това. Със своите 17 доказани принципа, тя дава практически насоки как да изградим по-здрави и подкрепящи отношения с децата си, като им помагаме да растат уверени и успешни.

Бъди за пример като успешен родител | Locus Publishing
„Бъди за пример като успешен родител - 17 доказани принципа” започва с основите на родителството, след което обяснява принципите за успешно родителство в три

Непозната България: Соколски манастир

Поради своята локация, Соколският манастир „Успение Богородично“ е едно от онези малко познати места, но с голяма историческа значимост. Основан през 1833 г. в сърцето на живописния Габровски Балкан, този манастир е не само свято място, но и свидетел на знакови моменти от българското Възраждане. Тук са съхранени икони, изписани от Захарий Зограф, а емблематичната чешма с осем чучура е дело на ненадминатия майстор Кольо Фичето. Соколският манастир пази духа на борбите за свобода и просвета, което го прави важна част от нашата история.

Соколски манастир ”Успение Богородично” - много свидно и свято място в сърцето на Балкана - Друми в думи
Соколският манастир е един от любимите ми български манастири. Посещавала съм го неведнъж и в различни сезони. Едно от онези места, които не омръзват. Соклският манастир е познат с още няколко имена – Габровски манастир, Соколовски манастир, Габровско-Соколски манастир. Тази … Има още →

Още няколко линка за финал

Какво още да очакваме от подкаста „Свръхчовекът с Георги Ненов”
„Свръхчовекът“ е един от първите подкасти в България, но постоянството на Георги Ненов и принципите, които следва, го превръщат в устойчив модел с дългосрочни
Ivan Popov on LinkedIn: 🎉 Днес се роди “Sprouts България” - YouTube канал с образователни…
🎉 Днес се роди “Sprouts България” - YouTube канал с образователни анимационни видеа на разнообразни теми, които обясняват сложни концепции по разбираем и…
Суперсилите на Лазар Радков
С инициативата „Капачки за бъдеще“ Лазар Радков ангажира стотици хиляди българи в благотворителност и дарява на болниците апаратура за над 1 млн. лв.